Kdy budu moci být očkován/a proti onemocnění covid-19?
Očkování je vzhledem k omezenému množství vakcín v počátečním stádiu rozděleno do několika fází:
Fáze 1A (leden, únor 2021) –
- senioři ve věku 80+ (bez ohledu na jejich zdravotní stav)
- senioři a klienti v určených zařízeních pobytových sociálních služeb a personál o ně pečující;
- osoby hospitalizované v zařízeních následné a dlouhodobé lůžkové péče
- zdravotničtí pracovníci
- osoby podílející se na péči o covid-19 pozitivní osoby a osoby pracující na odběrových místech či s potenciálně infekčním materiálem
Fáze 1B (únor-květen 2021) – osoby s vybranými chronickými onemocněními:
- diabetes mellitus (cukrovka) léčená antidiabetiky nebo inzulinem
- obezita (BMI > 35 kg/m2)
- závažné dlouhodobé onemocnění plic (pacient je v péči specializované ambulance nebo je léčen podáváním kyslíku v domácím prostředí)
- závažné dlouhodobé onemocnění ledvin (pacient je v péči specializované ambulance nebo je zařazen do pravidelného dialyzačního programu)
- závažné dlouhodobé onemocnění jater (pacient je v péči specializované ambulance)
- onkologické onemocnění
- stav po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně
- závažné dlouhodobé onemocnění srdce (pacient je v péči specializované ambulance, např. ischemická choroba srdeční, chlopenní vada, kardiomyopatie)
- vysoký krevní tlak léčený dvěma nebo více léčivy
- závažné neurologické nebo neuromuskulární onemocnění postihující dýchací systém (např. neuromuskulární choroby)
- intelektová nedostatečnost, vývojová porucha chování nebo porucha mobility, která významně ovlivňuje schopnost pochopit a/nebo dodržovat nastavená protiepidemická opatření (roušky, rozestupy…)
- vzácné genetické onemocnění závažně oslabující imunitní systém (pacient je v péči specializované ambulance)
- léčba nebo onemocnění závažně oslabující imunitní systém (pacient je v péči specializované ambulance)
- osoba pravidelně a dlouhodobě pečující o osobu z jedné z výše uvedených kategorií,
- senioři (65+) s prioritizací od nejstarších osob,
- osoby vykonávající povolání důležitá pro zachování základních funkcí státu.
Jak a kdy se na očkování můžu hlásit?
Na webových stránkách https://crs.uzis.cz/ vyplníte rezervační formulář. Lidé s chronickým onemocněním spadajícím do fáze 1B se tedy budou moci registrovat od 1. února 2021. Pokud nedokážete sami rezervační formulář vyplnit, můžete požádat o pomoc kohokoliv z rodiny, pokud nikoho takového nemáte, tak se můžete obrátit na svého praktického lékaře nebo na linku 1221, kde za Vás rezervaci provedou.
Jak prokážu příslušnost k prioritizované skupině?
V centrálním rezervačním systému vyberete možnosti, které nejlépe specifikují Váš zdravotní stav. V místě očkování potom budete zdravotní stav prokazovat lékařskou zprávou z poslední návštěvy u Vašeho ošetřujícího lékaře. V případě prokázání věku se budete v místě očkování prokazovat občanským průkazem.
Co když z důvodu kontraindikace nemůžu být očkován/a?
Pro ochranu zranitelných osob, které však z důvodu kontraindikace samy očkovány být nemohou, je dána ve fázi IB možnost očkování pro osoby, které o ně pečují. Pokud však bude osoba z rizikové skupiny sama očkována, osoby jí blízké, pokud nepatří do rizikové skupiny, tak budou očkovány až v další fázi (fázi 2). Pokud jste osobou, která sama nemůže být očkována a je tedy potřeba, aby byly očkovány osoby Vám blízké, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.
Za jakých podmínek se můžu nechat očkovat?
Kontraindikace by Vám měl sdělit očkující lékař, příp. Váš ošetřující lékař. Očkování se neprovádí u osob mladších 16 let a u osob alergických na některou z léčivých nebo pomocných látek vakcíny. Dále se očkování odkládá u osob s akutním horečnatým onemocněním nebo akutní infekcí. Z důvodu nedostatku údajů se má podávání vakcíny v těhotenství zvážit pouze v případě, pokud možné přínosy převáží jakákoli potenciální rizika pro matku a plod. Není známo, zda se vakcíny vylučují do lidského mateřského mléka. Studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na reprodukční toxicitu.